Zakup mieszkania – część 1

KategoriaPorady Zakup
Tutaj powinien być obrazek
Dodano 03/04/2017

6 rzeczy, które warto zrobić, samodzielnie kupując mieszkanie.


KUPUJEMY PIERWSZE MIESZKANIE – CZĘŚĆ I

Zakup pierwszego mieszkania, to bardzo ekscytujący moment, ale może ze sobą nieść stres. Niezależnie od tego czy kupujesz je w pojedynkę, czy może z współmałżonkiem lub partnerem, łatwo możesz coś przeoczyć. A może spędzisz w tym miejscu wiele lat? Dlatego warto rozważyć wykorzystanie wiedzy i doświadczenia pośrednika, który pomoże Ci w formalnościach, a tych przy zakupie mieszkania jest nie mało, a do tego co oczywiste, mogą być one niezwykle stresujące. Zwłaszcza, gdy zakupowi towarzyszy zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Pośrednik pomoże znaleźć Ci nieruchomość bez obciążeń, dopasowaną do Twoich preferencji i możliwości finansowych oraz sprawdzi księgę wieczystą. Pomoże skompletować dokumenty niezbędne do kredytu, sporządzi umowę przedwstępną etc.

Jeśli jednak zdecydujemy się na zakup bez udziału pośrednika?

Przedstawiam poniżej 6 rzeczy, które warto żebyś zrobił kupując samodzielnie mieszkanie.
1. Ustal czy osoba, z którą chcesz podpisać UMOWA KUPNA/SPRZEDAŻY NIERUCHOMOŚCI jest rzeczywistym właścicielem mieszkania, to pozwoli Ci mieć     pewność, że nie zostaniesz oszukany. Kwestie własności możesz sprawdzić w Sądzie Rejonowym w Wydziale Ksiąg wieczystych. Tutaj dowiesz się czy mieszkanie np. należy do spółdzielni. W takiej sytuacji właściciel powinien mieć prawo własności nadane przez spółdzielnie mieszkaniową. Możesz to sprawdzić administracji spółdzielni. Administracja udzieli Ci również informacji dotyczących ewentualnego zadłużenia i jego wysokości. Jeśli mamy do czynienia z mieszkaniem własnościowym ewentualna hipoteka lub umowa dożywocia(link) będzie zapisana w księdze wieczystej lokalu.
2. Przed podpisaniem umowy kupna/sprzedaży zażądaj od właściciela zaświadczenia w którym będzie informacja, że nikt nie jest zameldowany pod danym adresem. Zwróć uwagę na datę zaświadczenia, najlepiej jeśli będzie to data podpisania umowy. Wtedy możesz być pewny, że nie będziesz musiał się borykać z niechcianymi lokatorami, których eksmisja może potrwać wiele miesięcy.
3. Powinieneś też zadbać o zaświadczenie o niezaleganiu w opłatach od właściciela nie tylko ze spółdzielni czy wspólnoty, ale również w przypadku opłat za prąd czy gaz. Dzięki tym zaświadczeniom unikniesz problemu z odciętymi mediami.
4. Dowiedz się czy grunt nie jest objęty użytkowaniem wieczystym. Jeśli jest to sprawdź wysokość rocznych opłat z tego tytułu. Potem może spotkać Cię niemiła niespodzianka.
5. ……oraz, czy pod danym adresem nie jest zarejestrowana działalność gospodarcza. Jeśli ta sytuacja dotyczy Twojej wymarzonej nieruchomości powinieneś zażądać aktualnego zaświadczenia o niezaleganiu z podatkami z US oraz do ZUS-u o niezaleganie ze składkami. Firmy mając siedzibę w mieszkaniu dokonują odpisów amortyzacyjnych od środka trwałego. W rezultacie, gdy firma nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań do US i ZUS-u, a sprzeda mieszkanie nowy właściciel może być pociągnięty do odpowiedzialności za zaległości podatkowe poprzedniego właściciela.
6. Sporządź i podpisz z właścicielem umowę przedwstępną najlepiej w formie aktu notarialnego. Dlaczego? Odpowiedź znajdziesz tutaj Umowa przedwstępna w formie aktu notarialnego. Co zyskasz?

W następnym tekście zajmę się dużo przyjemniejszymi, ale nie mniej ważnymi kwestiami, czyli na co zwrócić uwagę przy wyborze mieszkania. Zakup mieszkania część 2

 



Mapa strony