Rzeczowym okiem. Najem dla Ciekawych – cz. 2

Kategoria
Tutaj powinien być obrazek
Dodano 23/02/2018

1. Tajniki umowy 2. Kwestie napraw.


Witam w drugiej części małego poradnika dla podchodzących do wynajmu po raz pierwszy.

Tak jak mówiliśmy ostatnio tej części omówimy dlaczego potrzebna jest umowa najmu i obowiązki wynajmującego.

  1. Umowa najmu – podstawa bezpieczeństwa.

Jest to dokument zawierany między wynajmującym/właścicielem a najmującym czyli przyszłym zadowolonym mieszkańcem mieszkania. Dokument taki jest podstawą prawną do korzystania z mieszkania. Zawiera wszelkie ustalenia między Państwem a wynajmującym. Ponieważ zobowiązujecie się Państwo do płacenia określonej kwoty za wynajmę, przyjmujecie często do korzystania wyposażenie mieszkania warto określić na piśmie warunki tego korzystania. Po roku lub dłuższym okresie korzystania z mieszkania możecie nie pamiętać kto co obiecywał, a dokument określa zakres obowiązków. Jest też podstawą do opodatkowania wynajmu, ale właścicielowi zapewnia przede wszystkim że zobowiązaliście się Państwo do płacenia czynszu. Dla Państwa jest głównie zabezpiecza zobowiązanie właściciela do udostępnienia Państwu mieszkania w zamian za czynsz ( wszyscy jesteśmy ludźmi i zdarzają się nie porozumienia). Dla obydwu stron jest dobrą i poprawną podstawą do rozstrzygania niejasności.

  1. Kwestie napraw.

Kiedy mamy już wymarzone mieszkanie, uzgodniliśmy z właścicielem czynsz i okres wynajmu, pora przejść do szczegółów. Jednym z bardzo istotnych jest ustalenie napraw. Możecie Państwo umówić się z właścicielem dowolnie. Często jeżeli sami będziecie Państwo naprawiać drobne uszkodzenia można pokusić się o rozliczenie kosztów ( wcześniej ustalonych z właścicielem )  w czynszu. Jeżeli właściciel chce wziąć na siebie naprawy, trzeba ustalić udostępnianie mieszkania do takich napraw oraz że np. chcecie Państwo być przy takich naprawach obecni.

Jeżeli jednak nie zapiszecie Państwo w umowie kto będzie zajmował się danymi naprawami ustawa reguluje to w następujący sposób:

Najemca:

  • Utrzymanie lokalu we właściwym stanie technicznym i higieniczno-sanitarnym;
  • Ochrona przed uszkodzeniem lub dewastacją części budynku przeznaczonych do użytku wspólnego ( klatki, pomieszczenia gospodarcze, windy, elewacja, parking podziemny )
  • Naprawy i konserwacja podłóg, posadzek i wykładziny;
  • Naprawy i konserwacja płytek, gresów i pokryć kafelkowych;
  • Naprawy i konserwacja drzwi i okien
  • Naprawy i konserwacja ścian i ich pokrycia tynkowego, sufitu oraz jego pokrycia
  • Naprawy i konserwacja mebli, sprzętu kuchennego, zabudowy, sprzętów AGD oraz wyposażania łazienki ( baterie, zawory i inne urządzenia sanitarne);
  • Naprawy i konserwacja bezpieczników, gniazdek oraz włączników i wyłączników
  • Naprawy i konserwacja urządzeń grzewczych oraz centralnego ogrzewania ( w zakresie lokalu wynajmowanego)
  • Dbanie o drożność rur oraz drobne naprawy w przewodach odpływowych.

Każda z tych powyższych rzeczy jest ważna, jednak przede wszystkim należy zwrócić uwagę na nie uszkadzanie lokalu oraz brak zaniechania przy powstaniu uszkodzenia które może prowadzić do dalszych uszkodzeń. Każde uszkodzenie należy zabezpieczyć lub naprawić jak najszybciej.

 

Wynajmujący / Właściciel:

  • Wymiana stolarki okiennej i drzwi
  • Wymiana podłóg, posadzek, wykładzin
  • Wymiana tynków
  • Wymiana grzejników
  • Gruntowne naprawy instalacji wodociągowej, gazowej, elektrycznej i ogrzewania.

Wszelkie te wymiany powinny być spowodowane poważnymi uszkodzeniami lub nie zdatnością do dalszego użytkowania.

 

Przed przyjęciem mieszkania możemy rozmawiać i ustalać konieczne zmiany oraz odświeżenie czy przygotowanie lokalu do mieszkania ( również kolor ścian – choć nie koniecznie właściciel wyrazi zgodę na takie zmiany)

 

Również bardzo istotne jest nie zmienianie/przebudowywanie/ przemalowywanie lokalu w swoim zakresie. Wszelkie trwałe zmiany należy ustalać z właścicielem i najlepiej uzyskać na dane zmiany zgodę pisemną. Przy wynajmie nie stajemy się właścicielem i wstawienie sobie ścianki wspinaczkowej w cudzym mieszkaniu nie jest dobrze widziane.

Takie działanie może pozbawić nas kaucji, zakończyć nieplanowanie szybko naszą umowę czy nawet skończyć się w sądzie aby rozstrzygnąć kto pokryje koszty rozbiórki.

 

W kolejnych częściach omówimy kwestię terminu wypowiedzenia umowy, czym jest protokół zdawczoodbiorczy i wiele więcej.



Mapa strony