Zakup mieszkania – część 2

KategoriaPorady Zakup
Tutaj powinien być obrazek
Dodano 03/04/2017

Kupujemy pierwsze mieszkanie - część druga.


Kupujemy pierwsze mieszkanie – część druga.

 

Poprzednio pisaliśmy o kwestiach formalnych, na które należy zwrócić uwagę przy zakupie pierwszego mieszkania  http://atentis.pl/zakupmieszkania_czesc_1/ . Teraz zatem powiemy sobie trochę o pozostałych rzeczach, a precyzyjniej – o tym, na co zwracać uwagę przy wyborze naszego mieszkania.

 

Pierwsza kwestia, którą musimy przemyśleć, to to, czy nasze mieszkanie ma pochodzić z rynku wtórnego, czy może z pierwotnego, a więc prosto od dewelopera.

Stan deweloperski to stan, w jakim zwykle kupuje się mieszkanie z rynku pierwotnego. Oznacza ni mniej, ni więcej, jak fakt, że nasze nowe lokum wymaga jeszcze wykończenia, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Średnio wynoszą one około tysiąca złotych za metr kwadratowy nabytego mieszkania. Z reguły musimy szykować się więc na wydanie kilkudziesięciu tysięcy złotych. Główną zaletę mieszkania z rynku pierwotnego – oprócz samego faktu, że jest nowe – stanowi fakt, że urządzimy je od podstaw i będzie to w stu procentach nasze miejsce.

Jeśli jednak chcemy mieszkania, do którego można się od razu wprowadzić, często w pełni wyposażonego, należy rozglądać się na rynku wtórnym. Dodatkowo, często mają one taką przewagę nad mieszkaniami prosto od dewelopera, że nie znajdują się na ternie gdzie wokół teren jest w pełni zagospodarowany i przed oknami nie powstanie nam nowe osiedle czy supermarket.

 

Statystyki mówią, że najczęściej na nasze pierwsze mieszkanie wybieramy dwupokojowe lokale w blokach o powierzchni do 45 metrów kwadratowych. Taki metraż i osobna sypialnia zapewni komfort młodemu małżeństwu, a tym bardziej singlowi. Jeśli jednak planujemy potomstwo, optimum to trzy pokoje: salon, czy też „pokój do życia”, sypialnia i pokój dziecięcy. W kwestii rozkładu, niewątpliwe plusy to także balkon lub loggia, kuchnia jako osobne pomieszczenie, garaż albo miejsce parkingowe, winda w bloku oraz ogródek, o ile nasze mieszkanie mieści się parterze. Jeśli chodzi o okna, nasze mieszkanie będzie przyjmowało promienie słoneczne przez dłuższą część dnia, jeśli skierowane będą na zachód lub południe.

 

Przemyślenie tych kilku prostych zagadnień nie powinno zająć zbyt długo; wydaje mi się, że te preferencje łatwo określić w głowie już podczas czytania powyższego tekstu. Wysiłek niewielki, a może bardzo ułatwić wybór pierwszego mieszkania.

 



Mapa strony