Wskazówki dla sprzedających – cz. 3

Kategoria
Tutaj powinien być obrazek
Dodano 06/11/2017

Wycena nieruchomości


Kolejny tydzień, kolejna porada. Dziś zajmiemy się prawidłową wyceną nieruchomości i tym na co może mieć to wpływ.

 

Porada nr. Trzy Wycena nieruchomości

Rozpoczynając sprzedaż mieszkania czy domu który urządzaliśmy dla siebie ciężko ocenić jest jego wartość.

Wybór odpowiedniej ceny jest kluczowy przy sprzedaży. Przy za wysokiej cenie nie będzie chętnych, przy za niskiej będziemy stratni.

Czy zlew który wybieraliśmy do naszej ulubionej kuchni i poświęciliśmy na dopasowanie go pamiętne godziny jest wart tyle za ile go kupiliśmy? Czy aranżacja salonu i wszystkie sympatyczne chwile na ukochanej kanapie da się wycenić? Czy zostawiać meble? Czy wymontowuję się zabudowę kuchenną?

Pytania będą się mnożyć, a my chcemy już sprzedać. No skoro już podjęliśmy decyzję o sprzedaży to trzeba ustalić za ile.

Nawet młodzi pośrednicy mają problem z wyznaczeniem ceny nieruchomości, mimo szkoleń i pracy. Wiele elementów ma znaczenie – lokalizacja, stan budynku, sąsiedztwo ( tak, tak, również sąsiedztwo), standard wykończenia, kiedy był ostatni remont, jaki jest popyt na takie mieszkanie itd.

Są rzeczoznawcy majątkowi, jednak pełna wycena domu czy mieszkania , mimo że fachowa i profesjonalna, jest to dodatkowy koszt. Oczywiście jest to rozwiązaniem problemu, ale nie koniecznie będzie to cena rynkowa. Rzeczoznawcy szacują wartość nieruchomości, jednak czy uda się znaleźć kupca w tej cenie?

Określenie optymalnej ceny wyrabiają sobie specjaliści ds. nieruchomości tzn. pośrednicy poprzez pracę na co dzień na danym rynku.  Po kilku latach pracy robią to wręcz intuicyjnie. Zresztą ich celem tak samo jak naszym jest sprzedaż. Im trafniej wycenią mieszkanie tym szybciej i korzystniej zostanie ono sprzedane. Sukces goni sukces.Mapa strony