Rzeczowym okiem. Najem dla ciekawych – cz. 1

Kategoria
Tutaj powinien być obrazek
Dodano 08/01/2018

Najważniejsze przy wynajmie.


Witam w małym poradniku dla wynajmujących po raz pierwszy.

 

Wiele osób boryka się szukając mieszkania. Próbujemy zrozumieć umowę. Czeka nas wiele zagadnień i ciekawostek które przybliżymy Państwu w naszej serii artykułów. Omówimy  szczegóły wynajmu mieszkania na które warto zwrócić uwagę. Powiemy o kwestiach warunków umów, zaliczkach czy weryfikacji mieszkania które wybierzecie Państwo dla siebie.

 

  1. Jak sprawdzić ogłoszenie przed wizytą.

Szukając mieszkania przeglądamy wiele ofert. Poza zdjęciami które mogą nam dużo powiedzieć o mieszkaniach, warto również zwrócić uwagę na opis.

Weryfikacja opisu pozwoli nam oszczędzić sporo czasu , dzięki temu nie będziemy musieli odwiedzać każdej nieruchomości. Często opis mieszkania możne dużo powiedzieć, jednak warto wyczulić się na kwiecisty opis i skupić się na faktach w nim zawartych (np. metrażu pomieszczeń). Przytulna sypialnia nie musi oznaczać składziku na szczotki, a cicha okolica nie musi być końcem świata.

Warto spojrzeć na mapę gdzie jest usytuowany i zaznaczony adres mieszkania. Obejrzenie dokładnie zdjęć można nam dać dużo dodatkowych informacji. Drobne nieścisłości są dobrą podstawą do późniejszej negocjacji ceny.

 

  1. Z kim podpisuję umowę

Podczas spotkania z przyszłym wynajmującym, czy nawet podczas rozmowy telefonicznej warto dopytać czy wynajmujący jest właścicielem mieszania. Jest to istotna sprawa ponieważ nie każda umowa najmu pozwala na podnajmowanie mieszkania komuś innemu. Pracując z biurem nieruchomości nie musicie się Państwo tym martwić, ponieważ pośrednik sprawdzi tą informację na podstawie dokumentacji mieszkania przed przedstawieniem Państwu mieszkania. Szukając samodzielnie warto się jednak upewnić. Spokojnie można poprosić właściciela o okazanie aktu notarialnego na mieszkanie czy pełnomocnictwa do udostępniania lokalu jeżeli taka jest forma uprawnienia właściciela. Zawsze warto wiedzieć z kim podpisuje się umowę, aby uniknąć kłopotów na przyszłość.

 

  1. Ujawnianie informacji.

Podczas pierwszej wizyty, czy nawet już przy decyzji o wynajmie. Należy udzielić pewnych informacji na swój temat wynajmującemu. Jednak macie Państwo prawo do swojej prywatności. Mimo że osoby które przyjmują Państwa jako najemców swojej nieruchomości mogą czuć się pewniej wiedząc gdzie Państwo pracujecie oraz jaki jest Państwa stan cywilny. Nie macie Państwo obowiązku udzielać takich informacji. Pytania o styl życia, godziny pracy, czy pijecie Państwo alkohol lub jakie są Państwa poglądy religijne.

Dane które bezwzględnie trzeba podać to:

Swoje dane osobowe,

Ile osób będzie mieszkać ( najlepiej z kopą dowodów osobistych – przy dzieciach nie ma wymogu dokumentu),

Czy posiadacie Państwo źródło dochodu,

Czy w przypadku zakończenia umowy wynajmu będziecie mieli Państwo gdzie się wyprowadzić

 

Informacje które mogą wpłynąć na użytkowanie lokalu też mogą dużo dać właścicielowi:

Czy będą w mieszkaniu zwierzęta, czy palicie Państwo papierosy ( w domu). Nie są to dane drażliwe a mogą uspokoić właściciela.

 

  1. Warunki płatności.

Umowa najmu którą będziecie Państwo podpisywać przede wszystkim skupia się na przekazaniu Państwu mieszkania do korzystania za odpowiednią opłatą.

W umowie powinna znaleźć się informacja jakiej jest wysokości czynsz. Do którego dnia miesiąca będzie ona płata, oraz w jaki sposób będzie przekazywana. Dla bezpieczeństwa obydwu stron warto wyznaczyć nr konta na który będzie przekazywany czynsz, ponieważ dzięki bankom łatwo później udokumentować dokonywanie płatności. Jeżeli z jakiegoś powodu właściciel nie chce przelewów, nie jest to problem. Warto jednak przygotować sobie formularz potwierdzenia przyjęcia czynszu czy choćby zeszyt w którym po przyjęciu czynszu z datą będzie podpisywał się właściciel.

Warto również zaznaczyć czy czynsz administracyjny oraz rachunki będą również wliczone w płatność dla właściciela. Często właściciel pokrywa czynsz administracyjny w którym są zaliczki na wodę i ogrzewanie. Płatności za prąd, gaz i Internet są opłacane przez najemców. Warto jednak ustalić to w umowie aby nie było niedomówień. Rozliczenia tego typu różnią się w spółdzielniach i wspólnotach. Przy dłuższym wynajmie właściciele czasem chcą aby licznik prądu czy łącze internetowe było zapisane na najemcę, aby nie pozostać z nieopłaconym rachunkiem po zakończeniu wynajmu.

 

Może to wydawać się dość zagmatwane, więc jeżeli będziecie Państwo zainteresowani omówieniem wszelkich tych szczegółów przez poszukiwaniem, czy nawet zdać się na pomoc profesjonalisty – Zapraszamy do nas. Wsparcie merytoryczne jest za darmo, a często najmujący nie płaci prowizji przy wynajmie mieszkania. W kolejnej części omówimy kwestia kaucji, dlaczego potrzebna jest umowa najmu i obowiązki wynajmującego.



Mapa strony