Forma umowy i obowiązki właściciela.
Umowa najmu okazjonalnego wymaga pod rygorem nieważności formy pisemnej.
Jakie załączniki powinna zawierać umowa najmu okazjonalnego:
1. Wypis aktu notarialnego, w którym najemca zobowiązuje się do opróżnienia i wydania lokalu po wygaśnięciu lub rozwiązaniu umowy najmu okazjonalnego i w zakresie tego obowiązku poddał się egzekucji w trybie art. 777 KPC,
2. Dokument, w którym najemca wskazuje inny lokal, w którym będzie mógł zamieszkać w przypadku wykonania egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu.
3. Oświadczenie właściciela lub osoby posiadającej tytuł prawny do powyższego innego lokalu wyrażającego zgodę na ewentualne zamieszkanie w nim najemcy i osób z nim zamieszkujących, przy czym w razie wcześniejszej utraty możliwości zamieszkania w tym lokalu , najemca obowiązany jest w terminie 21 dni od dnia powzięcia wiadomości o tym zdarzeniu wskazać kolejny lokal, w którym mógłby zamieszkać w przypadku wykonania egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu, a nadto przedstawić analogiczne oświadczenie jego właściciela, pod rygorem wypowiedzenia umowy najmu okazjonalnego.
Zawarcie umowy najmu okazjonalnego może być uzależnione od wpłacenia przez najemcę kaucji zabezpieczającej pokrycie należności z tytułu najmu okazjonalnego lokalu przysługujących właścicielowi w dniu opróżnienia lokalu. Kaucja nie może przekraczać sześciokrotności miesięcznego czynszu za dany lokal, obliczonego według stawki czynszu obowiązującej w dniu zawarcia umowy najmu okazjonalnego. Kaucja podlega zwrotowi w ciągu miesiąca od dnia opróżnienia lokalu, po potraceniu ewentualnych należności właściciela..
Zgłoszenie naczelnikowi urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania właściciela, w terminie 14 dni od dni rozpoczęcia najmu, faktu zawarcia umowy najmu okazjonalnego.
Niedopełnienie obowiązku zgłoszenia pozbawia właściciela lokalu mieszkalnego szczególnej ochrony wynikającej z przepisów dotyczących najmu okazjonalnego lokalu.
Stosując się do powyższych wytycznych będziemy zabezpieczeni gdy okaże się, że trafiliśmy na – na szczęście niezbyt częsty – przypadek niewygodnego najemcy, którego można się wtedy pozbyć szybciej i bez sądowej sprawy o eksmisję.